Bitkilerin Faydaları

Bitkilerin özellikleri, faydaları...

Susam

Susam

Susam; Asya, Avrupa, Anadolu ve özellikle de Hindistan’da yetişen küçük bir bitki ve bu bitkinin küçük ve sarımtırak tohumuna verilen isimdir. Endüstri ve dış ticarette yaygın olarak kullanılır. Susam; tohumları ilk defa yemeklere bir tat vermek amacıyla katılan ve yağı çıkarılan bitki türüdür. Çeşitli kullanım alanları mevcuttur. (gidabilinci.com/ Sitesinden alıntı yapılmıştır.)

Susamın faydaları, Susam bitkisi ve faydalari, Susam Bitkisi Nasıl Yetiştirilir? Susam Bitkisi özellikleri

————————

 

Keçiboynuzu

Keçiboynuzu

Keçiboynuzu veya harnup, baklagiller familyasından olup Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü yerlerde doğal olarak yetişen ve baklaları yenen, herdem yeşil çalı ya da ağaç formunda olan bir bitki türü.
Karbonhidrat, sodyum, yağlar, A ve C vitamini bakımından çok zengin bir ottur. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde sağlığa çok ciddi anlamda katkıda bulunmaktadır.

Keçi Boynuzunun Faydaları, Keçi Boynuzu Otu, Kullanımı ve Faydaları, keçiboynuzu ağacı,

————————

 

Çilek

Çilek

Çilek, gülgiller familyasında bir bitki cinsi ve bu cins içinde yer alan türlerin meyvelerine verilen isimdir. 20 den fazla çilek türü vardır ve ülkemiz çilek üretiminde dünyada ikinci sıradadır. Yetiştirildiği hava koşullarına göre tadı değişse de, tüm çilek türleri aynı kalp şekline sahiptir. C vitamini bakımından zengin bir meyve olan çilek, 7-9 yaş arası çocukların %53 ünün en sevdiği meyvedir. 8 adet çilek yediğimizde günlük C vitamini ihtiyacımızı %140 karşılamış oluruz.

Çileğin Faydaları, Fazla Çilek Tüketimi Zararlı mıdır? Çileğin özellikleri, çilek nerede yetişir.

————————

 

Nar

Nar

Nar, kınagiller familyasından içinde küçük çekirdekleri ve meyve gövdesini oluşturan yüzlerce tanecikten oluşmuş, hafif ekşi ve bazen tatlı tadı olan, ılıman iklimlerde yetişen, bir meyve türü.

Nar Meyvesi Faydaları, Nar Meyvesi Özellikleri, Narın Kabuğunun Faydaları

————————

 

Hurma

Hurma

Hurma, palmiyegiller familyasından dekoratif yapraklı bir palmiye türüdür. Palmiyeler gibi tropikal, ılıman ve çöl ikliminin görüldüğü yerlerde yetişir. Kazık ve saçak kök yapısına sahiptir. Ağacın pürüzlü gövdesi gri ağırlıklı kahverengi gibidir.

Hurma fayadaları, Hurma özü faydaları özellikleri, Hurma pekmezi faydaları, hurma pekmezi özellikleri

————————

 

Üzüm

Üzüm

Üzüm, asmagiller familyasının Vitis cinsinden sarılgan bitki ve yeryüzünde kültürü yapılan en eski meyve türlerine verilen ad. Tarihçesi MÖ 5000 yılına kadar dayanır. Anavatanı Anadolu'yu da içine alan Küçük Asya, Kafkasya'yı da kapsayan bölgedir.
Her gün üzüm yemenin sağlığımız üzerinde çeşitli faydalı etkileri vardır. Bu meyvenin tanelerinin içinde göz ardı etmememiz gereken bir lezzet ve sağlık hazinesi gizlidir.

 

Üzümün faydaları, üzümün özellikleri, üzüm pekmezi faydaları, üzüm özü faydaları,

————————

 

Kara Dut

karadut

Kara dut, dutgiller familyasından 10-13 metreye kadar boylanabilen, Asya kıtasına özgü bir dut türü. Yaprakları 10–20 cm uzunluğunda ve 6–10 cm genişliğinde, alt yüzeyi tüylü, üst yüzeyi pürüzlü ve kısa sert tüylüdür. Karadut, raf ömrü oldukça kısa olan bir meyve olması itibari ile, taze iken tüketilmesi gereken bir meyvedir. Ancak karaduttan elde edilen; pekmez, reçel, marmelat, meyve suyu gibi farklı besin türleri ile, karadut sevenlerin talepleri karşılanabilmektedir.

Kara dut Faydaları, karadut özellikleri, Karadut faydaları nelerdir? karadut pekmez özü faydaları

————————

 

Dut

Dut

Dut, dutgiller familyasından Morus cinsini oluşturan ağaç türlerine verilen ad. Vatanı Çin’dir. 15 m'ye kadar boylanır. Gövde silindirik, dik ve kalın; kabuk çatlaklı ve gri-kahve renklidir.

Dut sevilerek tüketilen bir meyvedir. Kara dut, beyaz dut gibi çeşitleri bulunmaktadır. Kemikleri güçlendirmesi, kalbi koruması, idrar söktürücü etkisinin olması dut faydaları arasındadır. Aynı zamanda oldukça besleyicidir. İyi bir antioksidan kaynağıdır. Dut pekmezi, dut şurubu ve dut pestili ...
Dut pekmezi faydaları, Dut Faydaları Nelerdir?, Dut yaprağı faydaları

————————

 

Vişne

Vişne

Vişne, gülgiller familyasından kiraza benzeyen ve tadı kiraz tadından daha ekşi olan bir meyve türü. Birçok kaynakta vişnenin muhtemel anavatanı olarak Hazar Denizi ile Kuzey Anadolu dağları arasında kalan bölge kabul edilmektedir. Vişne ağacının Anayurdu Balkanlar ve Anadolu olan vişne ağacı, 2-7 metreye kadar uzunlukta olabilir. Sanılanın aksine 4 yaşından itibaren meyvesini veren kiraz ağacı 40-50 yıla kadar yaşayarak meyve vermektedir.
Vişne ve vişne suyunun faydaları neler? Vişne, Kullanımı ve Faydaları, Vişne Faydaları Saymakla Bitmiyor

————————

 

Elma

Elma

Elma, gülgiller familyasından kültürü yapılan bir meyve türü. Eski Türkçe'de "alma" diye bilinen adının, meyvenin rengi olan "al"'dan geldiği bilinmektedir.

Elmanın Bilmediğiniz Faydaları, Elma ve Elmanın Faydaları,kalorisi nedir? Elma suyunun faydalarına şaşıracaksınız!

————————

 

Böğürtlen

Böğürtlen

Böğürtlen, gülgiller familyasının Rubus cinsini oluşturan familyasından insan sağlığında önemli rolleri olan organik asitler, mineraller ve vitaminler bakımından çok zengin bir bitki türlerini ortak adı. Böğürtlenlerde çiçeklenme genellikle Mayıs ayında başlayıp Ağustos ayına kadar devam etmektedir.

Böğürtlenin Faydaları, Böğürtlen nedir? Faydaları nelerdir? Böğürtlenin faydaları nelerdir? Böğürtlen Yemenin Harika 7 Faydası

————————

 

Kayısı

Kayısı

Kayısı, 2–10 m yüksekliğinde, dikensi ve tüysüz bir ağaçtır. Yapraklar uzunca ve mızraksı, kenarları dişli, ucu sivri veya küttür. Çiçekler beyaz veya pembe renkli olup, yapraklardan daha önce meydana gelirler.

Meyvelerin üzeri tüylü olup, sarımsı-turuncu renkte eriksidir. Kayısı da tıpkı kiraz gibi bolca lif içeriyor, uzun süre tok tutuyor.

Kayısının Faydaları Nelerdir? , Kayısı Reçeli Tarifi, Nasıl Yapılır?

————————

 

Çiçek Balı Faydaları?

Çiçek Balı Faydaları?

Zengin bir doğal şeker kaynağı olan bal riboflavin, niasin, B12 ve C vitaminleri, kalsiyum, demir, potasyum, fosfor ve magnezyum gibi sağlığımız için çok faydalı bir çok vitamin ve mineral içerir. Ayrıca bal, güçlü antibakteriyel, antiseptik, antioksidan ve antifungal özelliklere sahiptir.

Çiçek Balı Faydaları? Balın faydaları, çiçek balı fiyatları,

————————

 

Nane

Nane

Nane, ballıbabagiller familyasının Mentha cinsini oluşturan bütün Dünya'da görülebilen 25-30 türün ortak adı. Genellikle temmuz ve ağustos ayları arasında açarlar. Kuvvetli kokusuyla bilinen, erguvan renkli çiçekleri olan çokyıllık otsu bir bitkidir.  

Hem taze hem de kurutularak kullanılan bu bitki dünya mutfağında özel bir yere sahiptir. Karakteristik kokusuyla hemen her çeşit yemeğe, salatalara, çorbalara, etlere, pizzalara, çöreklere, hamur işlerine ayrı bir lezzet katar. Aromasıyla yiyecekleri zenginleştirir.

Nanenin Faydaları Nelerdir? Nane Nedir? Faydaları Nelerdir?

————————

 

Kara Biber

Karabiber

Karabiber, çiçekli bitkilerden Piperaceae familyasına ait bitkilerin meyvelerinin kurutulup, baharat şeklinde kullanılmasıyla elde edilen toz şeklidir. Beyazbiber, yeşilbiber gibi çeşitleri de vardır.  

Kökeni Hindistan olmasına karşılık, tüm sıcak iklimlerde yetiştirilebilir. Küre biçimli, eriksi tipte meyveleri vardır, kabuğunun dış kısmı etli, iç kısmı serttir. Olgunlaşmadan önce toplanıp kurutulursa karabiber, olgunlaştıktan sonra kabukları soyularak kurutulursa beyazbiber elde edilir. Her iki biber de baharat olarak kullanılır.

Karabiber Faydaları Nelerdir? Karabiberin Faydaları

————————

 

Hindistan cevizi

Hindistan cevizi

Hindistan cevizi, palmiyegiller familyasından tropik bölgelerde yetişen meyvesi yenen bir palmiye türü. Tropikal bölgelerde yetişir. Meyvesi yenir. Hindistan cevizi lifi elde edilir. 

Keskin kokusuyla Bilye kekik bir bitki familyası olmaktan çok daha fazlasıdır. Hemen her türlü et yemeğini aromasıyla zenginleştirir. Çorbalarda, omletlerde, domatesli yemeklerde, pizzalarda tadını özgürce sergiler. Zengin soslar hazırlamak için harika bir çeşnidir. Hazmı zor olan yemeklerde sindirimi kolaylaştırdığına inanıldığından özellikle tercih edilir.

Hindistan Cevizinin Faydaları Nelerdir? Hindistan cevizi yağı ne işe yarar? Hindistan cevizinin Bilmediğiniz Faydaları,

————————

 

Kekik

Kekik

Kekik, ballıbabagiller familyasından Thymus, Thymbra, Origanum, Coridothymus, Satureja, cinslerinin genel adı olan, kendine özgü kokusu ile tanınan çimenlik, tarla, orman kıyılarında ve çayırlarda görülen bitki türlerinin ortak adı.  

Kekik ve kekiğin faydaları, kalorisi nedir? Kekik Faydaları Nelerdir? kekik baharat

————————

 

Pul biber

pulbiber

Pul biber, kurutulmuş ve dövülmüş kırmızı bibere verilen addır. Scoville Acılık Ölçeğinde 10.000 kadardır. Pul biberin yapımında farklı biber varyeteleri kullanılabilir. Türkiye'de yemeklere acılık vermek için yaygın olarak kullanılır. 

Geleneksel Çin kültüründe, Hindistan kültüründe de pul biber sindirim problemi çekenlere yardımcı olmak, dolaşım problemleri olanlara yardımcı olmak ya da enfeksiyonu olan kişileri rahatlatmak için pul biber kullanılır.

Pul Biberin Faydaları , Kırmızı Pul Biber Mucizes, Acı Biberin Faydaları Nelerdir Acı pul biber kırmızı biberin faydaları

————————

 

Karadut Yaprağı

Karadut Yaprağı

Latince adı “Morus Nigra” olan karadut, dutgiller familyasındandır. Anavatanı Türkistan olan karadut batıda İran, Irak, Türkiye, Akdeniz ülkeleri, Avrupa ve doğuda Çin’e kadar çok geniş bir alana yayılmıştır. Hafif bünyeli toprakları sever. Kışın yapraklarını döken ve soğuğa dayanaklı bir ağaçtır.    

Kalın dalları arasından ilkbaharda yeşilimsi renkte çiçekler açar. Hassas ve kırılgan bir kök e sahiptir.

————————

 

Kekik

Kekik

Latince adı “Thymus” olan Kekik, ballıbabagiller familyasındandır. Anavatanı Akdeniz’dir. Ülkemizde hemen hemen her bölgede rahatlıkla yetişir. 350’den fazla türü bulunur. Kurak tepe ve dağ eteklerinde rahatlıkla yetişebilen, güzel kokusuyla tanınan, çokyıllık otsu bir bitkidir.

Dünya mutfağındaki en meşhur baharatlardan biridir. Özellikle her türlü et yemeğinin vazgeçilmezidir.

————————

 

Kiraz Sapı

Kiraz Sapı

Latince adı ‘Cerasus avium’ olan Kiraz, gülgiller familyasındandır. Anavatanı Hazar Denizi ve Kuzey Doğu Anadolu’dur. Ülkemizdeki anavatanı Giresun olarak bilinir. Kışın yapraklarını döken, ilkbaharda yapraklarından önce pembe ve beyaz renkte çiçekler açan çokyıllık bir bitkidir. 

Bulunduğu bölgeye ve ağacın çeşidine göre kiraz meyvesi nisan sonu ile temmuz başı arasında olgunlaşır.

————————

 

Kuşburnu

Kuşburnu

Latince adı ‘Rosa Canina’ olan Kuşburnu, gülgiller familyasındandır. Anavatanı Batı Asya ve Anadolu’dur. Ülkemizde Akdeniz, Marmara, Ege bölgelerinde doğal koşullarda yetişir. Bazı yörelerde Yabangülü, Şillan, Deligül, Gülburnu, Gülelması isimleriyle de bilinir. Çok sayıda türü bulunur. Güzel kokulu çiçeklerinin rengi türüne ve yetişme şartlarına göre beyaz, pembe, kırmızı ve sarı olabilir.

————————

 

Nane

Nane

Latince adı ‘Mentha Piperita’ olan Nane, ballıbabagiller familyasındandır. Anavatanı Akdeniz bölgesi, özellikle Anadolu ve Mısır’dır. Ülkemizde hemen hemen her bölgede doğal koşullarda rahatlıkla yetişir. 25-30 farklı türü bulunur. Kuvvetli kokusuyla bilinen, erguvan renkli çiçekleri olan çokyıllık otsu bir bitkidir. 

Hem taze hem de kurutularak kullanılan bu bitki dünya mutfağında özel bir yere sahiptir.

————————

 

Zeytin Yaprağı

Zeytin Yaprağı

Latince adı ‘Olea Europea’ olan Zeytin, zeytingiller familyasındandır. İlk olarak Yunanistan'ın Santorini Adası'nda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Zeytin Ağacı kuzeyde, Anadolu üzerinden Yunanistan, İtalya ve İspanya'ya; güneyde, Mısır üzerinden Kuzey Afrika'ya yayılmıştır. 16. yüzyılda Kuzey Amerika ve Latin Amerika ile birlikte Çin'e ve Japonya'ya kadar ulaşmıştır. 

————————

 

 

Back To Top